Mostafa tog studenten från Framtidsgymnasiet sommaren 2019. Han jobbar idag på det företag som han gjorde sin APL på under gymnasiet, RZ INM Mekaniska. Vi är väldigt glada att Mostafas utbildning hos oss förberedde honom för arbetslivet och att han idag har en anställning, bra jobbat! 

 

Varför valde du ditt program?

När jag kom till Sverige började jag på Framtidsgymnasiet. Jag valde just industriteknik för att jag gillar att jobba med händerna. Programmet passade mig väldigt bra då jag hela tiden fick lära mig nya saker och tekniker. 

Vad tyckte du om skolan?

Det var en jättebra skola för mig och det var alltid roligt att komma dit. Lärarna var bra och hade mycket tålamod. 

Vad tar du med dig från gymnasiet in i framtiden?

Respekt och tålamod, det har lärt mig mycket.

Hur var det att göra APL? Vad fick du lära dig?

Roligt och lärorikt. Jag fick testa på flera olika arbetsuppgifter som svetsning och pressning. 

Vad har du för framtidsmål?

Jag vill bli svetsingenjör, det är mitt drömjobb. Man måste jobba i minst tre år innan man kan utbilda sig till det. Jag har fått råd från en kollega här på RZ INM Mekaniska om hur jag ska gå tillväga.

Vad vill du ge för tips till de som ska börja gymnasiet i höst?

Plugga och välj ämnen som du tycker är intressanta. Det blir svårt om du väljer ointressanta ämnen. 

Varför tycker du att man ska man börja på Framtidsgymnasiet?

Om du vill jobba med händerna, få kunskap inom ett yrke och träffa nya människor är detta ett bra val för dig.