Pluggar du hemifrån? Här är tre tips som kan hjälpa dig på vägen.

1. Lista vad som är viktigt för dig 
Det kan vara lättare att fastna vid YouTube än att lösa ekvationerna i tex mattekursen. Om det känns svårt att börja med pluggandet, och du undrar ”vad är det för mening med det här” kan du tänka: att få bra betyg i matte är ett viktigt steg mot ditt drömjobb.

2. Väck engagemanget till liv 
Att känna sig engagerad gör att du behåller intresset för studierna, även i längden. Gör ständiga återbesök till listan över vad som är viktigt för dig. Ge även dig själv små utmaningar och belöningar i stunden, se till exempel studieuppgiften som en tävling mot dig själv. Om du löser alla delmoment inom en viss tid, vinner du något som du vill ha. Involvera kompisar som ”domare” om du behöver det.

3. Ta hand om dig 
Se till att du får ordentligt med sömn så att du känner dig utvilad när du börjar plugga. Ta pauser. Ät ordentliga mål med mat och ha gärna lite frukt bredvid böckerna för att hålla blodsockret i balans. Självdisciplinen sitter i hjärnan och den behöver bränsle.

Lycka till!