”Jag lär mig om allt inom värme och kyla”

 

Ludvig Lundmark går i årskurs två på inriktningen kyl- och värmepumpsteknik på VVS- och fastighetsprogrammet. Hos oss på Framtidsgymnasiet Nyköping lär sig Ludvig om olika kyl- och värmemaskiner, en bransch som passar honom bra.

 

Hur är det att plugga kyl- och värmepumpsteknik?

På min utbildning får jag lära mig allt inom värme och kyla, allt från att bygga till demontera kyl- och värmemaskiner. Jag tyckte programmet verkade intressant och jag är väldigt nöjd med mitt val. Det passar mig.

Vad har varit roligast hittills?

Praktiken helt klart, där var allting roligt och man lärde sig nytt hela tiden.

Vad ser du fram emot mest efter studenten? 

Jag ser fram emot att börja jobba och tjäna pengar, jag vill gärna bli ekonomiskt oberoende någon dag.

Vad ska man tänka på när man väljer gymnasium?

Jag tycker man ska välja något som intresserar en, det är viktigt.

 

Här kan du läsa mer om VVS- och fastighetsprogrammet och göra en intresseanmälan till Framtidsgymnasiet Nyköping.