Jag heter Anton Henningsson och är 17 år gammal. Jag går El- och energiprogrammet på Framtidsgymnasiet Stockholm och läser mitt andra år. Jag är intresserad av el och datorer och har därför valt ett yrkesprogram. Jag har hittills praktiserat i 8 veckor, och det var riktigt kul. Det är mycket roligare att praktisera än att sitta med böcker. Jag har lärt mig mycket och tycker att det är en rolig inriktning.

Det allra bästa är att arbeta i verkstaden. Lokalerna är bra och skolan ligger enbart tre minuter hemifrån. Jag tycker att klassen
är bra och man har alltid arbetsro. Jag skulle rekommendera utbildningen eftersom det händer mycket hela tiden och det är lätt att få jobb efter gymnasiet. Det är hög efterfrågan på utbildad arbetskraft. Jag vill jobba som elektriker i framtiden eftersom det finns så många olika inriktningar att välja mellan.